Czym są bóle stawów? Dlaczego tak trudno je pokonać?

Published / by admin / Leave a Comment

photo1Bóle stawów są powszechne i narastają wraz z wiekiem. Mogą im towarzyszyć obrzęk oraz uczucie gorąca w miejscu opuchlizny, występujące stale albo w określonych sytuacjach. Co powoduje bóle stawów, czym mogą być wywołane oraz jakie środki zaradcze można stosować w domowym zaciszu, wyjaśnia praktyk Vita.

Jakie są bóle stawów?

Występują one często. Są typowym objawem dla dwóch chorób, które są powszechne. Każdy sześćdziesięciolatek cierpi z powodu choroby zwyrodnieniowej stawów. Niewłaściwe i nadmierne naciski na stawy powodują uszkodzenia chrząstki stawowej. Drugą chorobą jest reumatoidalne zapalenie stawów, cierpi na nią co najmniej 2,5 procenta populacji. Zdecydowanie najczęstszą postacią reumatoidalnego zapalenia stawów jest przewlekłe zapalenie wielostawowe, powszechnie określane jako reumatyzm. Wspólny ból obwodowy spowodowany chorobą zwyrodnieniową stawów jest typowy dla bólu stawów, w związku z zapaleniem kości i stawów, które są podatne na zużycie. Przede wszystkim są to kolana, biodra, dłonie lub plecy. Osoby dotknięte tymi dolegliwościami często skarżą się na zwiększoną sztywność w stawach oraz ich ograniczone funkcjonowanie, zwłaszcza pod wpływem obciążenia. Powoduje to tępy, piekący ból we wszystkich stawach.

Bóle stawów spowodowane przez reumato idalne zapalenie stawów

Najbardziej rozpowszechnioną formą artretyzmu jest reumatyzm

Najbardziej rozpowszechnioną formą artretyzmu jest reumatyzm. Jest to tak zwana choroba autoimmunologiczna, w której układ odpornościowy atakuje nasz własny organizm, co prowadzi do zapalenia stawów. Przyczyny genetyczne wydają się odgrywać bardzo istotną rolę w rozwoju chorób reumatycznych.

W reumatyzmie oprócz bólu stawów może wystąpić również obrzęk i ciepłość miejsca obrzęku. Często dotyka on stawy palców oraz stawy śródręcza, nie omija także barku, łokci i stawów skokowych. Wraz z postępowaniem choroby, przeguby mogą się odkształcać i coraz bardziej usztywniać. Mięśnie stają się słabsze, ponieważ staramy się przenosić ciężar ciała na zdrowe stawy, ze względu na ból i sztywność. Owoce pomagają w utrzymaniu zdrowych stawów. Zdrowa dieta bogata w warzywa i owoce pomaga utrzymać ruchomość stawów i ich zdrowe i długie funkcjonowanie.

Ponadto na stan stawów ma również olbrzymi wpływ ich zużycie oraz zmęczenie, jak też tworzenie się tak zwanych układowych, twardych guzów, które znajdują się pod skórą. Poza reumatyzmem, także  inne choroby, takie jak dna moczanowa lub niektóre zakażenia bakteryjne mogą powodować stan zapalny i powodować bóle stawów. Prowadzi do tego ta sama przyczyna. Chrząstka ochronna ulega zniszczeniu lub uszkodzeniu, w wyniku czego kości są narażone całkowicie lub częściowo na działanie tarcia. To powoduje podrażnianie zakończeń nerwowych, które wywołują ból.

Leczenie bólu stawów

Kiedy występują objawy wspólne dla kilku chorób, należy sprawdzić, która z nich w rzeczywistości dotknęła pacjenta. Jeżeli jest to choroba zwyrodnieniowa stawów, która powoduje zużycie chrząstki stawowej, wówczas stosuje się zabiegi zwalniające zużycie. Zużycie to zwiększa się podczas nadmiernego przeciążania, gdy występuje nadwaga albo deformacje stawów, np. koślawość nóg X.

Ćwiczenia i terapia fizyczna oraz uprawianie sportów w celu zmniejszenia masy ciała powinny rozwiązać istniejące dolegliwości. Do aktywności sportowej należy również dołączyć środki przeciwbólowe, takie jak paracetamol. Ruch powoduje poprawienie krążenia krwi, umożliwiając lepsze docieranie składników photo2odżywczych do stawów. Bóle pojawiające się w parze z chronicznym reumatyzmem są traktowane środkami przeciwbólowymi oraz  przeciwzapalnymi, np. kortyzonem. Fizjoterapia w połączeniu ze sportem, np. jazdą na rowerze, czy spacerami, pomoże w utrzymaniu mobilności, funkcjonowania oraz siły stawów.

Ból stawów- najnowsze badania

Ból stawów może pojawić się jako skutek uboczny niektórych leków. Badania wykazały, że stosowanie tak zwanych inhibitorów DPP-4 przy cukrzycy typu 2 może wyzwolić pojawienie się bólu w stawach. Szczególnie często pojawia się on w przypadku leków z aktywnym składnikiem sitaglipstyny. Podwyższony cholesterol, rak piersi, osteoporoza i oraz leki na ADHD mogą być odpowiedzialne za ból stawów. Więcej dowiesz się w tym artykule- ,,Skutki uboczne w postaci bólu stawów- co je powoduje”.

Naukowcy z John’s Hopkins University w Baltimore w swoich ostatnich badaniach wykazali, że joga jest szczególnie dobrze działa na łagodzenie bólu stawów. Kolejne badanie pokazuje, że niektóre pokarmy mogą wywołać ból stawów, w tym pomidory, kwas tłuszczowy omega-3 i mocno słodzone napoje. Pomidory mogą nasilić ataki dny moczanowej, kwasy omega-3 mogą wywołać stan zapalny, a cukier może uszkodzić stawy. Więcej szczegółowych informacji można znaleźć w naszym artykule ,,Ból stawów? Produkty, których powinieneś unikać.”.

Badania w USA wykazały także, że joga łagodzi ból stawów, wywołany zapaleniem stawów, chorobami reumatycznymi. Osiem tygodni regularnego ćwiczenia jogi pozwoliło na znaczne zmniejszenie odczuwanego dyskomfortu. Jakie ćwiczenia są szczególnie przydatne w walce z chorobami stawów, można znaleźć w naszym artykule ,,Joga łagodzi ból stawów”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *