Choroba zwyrodnieniowa stawów i artretyzm. Jak sobie radzić?

Published / by admin / Leave a Comment

photo3Choroba zwyrodnieniowa stawów, powszechnie nazywana reumatyzmem spowodowana jest przez starzenie się stawów, które jest związane z ich zużyciem. Najbardziej dotknięte są zwykle stawy kręgosłupa szyjnego i lędźwiowego, bioder, kolan, stawy skokowe, łokciowe i barki. Kobiety są trzy razy bardziej narażone niż mężczyźni.

Czym jest choroba zwyrodnieniowa stawów?

Choroba zwyrodnieniowa stawów w nodze jak sobie z tym poradzić, przeczytasz tutaj

Osteoartretyzm powszechnie nazywany reumatyzmem spowodowany jest starzeniem się stawów, które jest związane z ich zużyciem. Choroba zwyrodnieniowa stawów dotyka głównie szyi, pleców, bioder, kolan, stóp i rąk. Kobiety są trzy razy bardziej narażone niż mężczyźni. Choroba ta jest prawdziwym problemem zdrowia publicznego. Jest ona jedną z głównych przyczyn utraty niezależności przez osoby starsze.

Jakie są symptomy choroby zwyrodnieniowej stawów?

Osoba, która cierpi na tę chorobę zwykle skarży się na bóle kolan, bioder lub na trudności w poruszaniu się

Osoba, która cierpi na tę chorobę zwykle skarży się na bóle kolan, bioder lub na trudności w poruszaniu się. Objawy zwykle ustępują podczas spoczynku. Bóle stawów są bardziej intensywne po przebudzeniu(kiedy rozgrzewamy stawy) i po większym niż zwykle wysiłku( ogrodnictwo, rzemiosło, turystyka, itp.). Choroba postępuje w sposób przerywany. Pojawiają się bolesne epizody naprzemiennie z okresami ulgi. W zaawansowanych stadiach ruchomość stawów staje się ograniczona. Ciężko nam jest chwytać przedmioty, przenosić je, ubrać się, itp.

Co powoduje chorobę zwyrodnieniową stawów?

Nadużywanie niektórych stawów podczas uprawiania sportu albo związane z wykonywaniem pewnych zawodów, od wielu lat wspomaga rozwój choroby. Otyłość także przyczynia się do przeciążania stawów, szczególnie bioder, kolan i kostek.

Chrząstka, pełniąca powierzchniową funkcję ochronną kości w obrębie stawów, traci swoją elastyczność wraz z upływem czasu. Dlatego jej zdolność do amortyzacji zmniejsza się. Pęka pod wpływem ruchów powodujących przeciążenia. Powierzchnie stawowe są gorzej nasmarowane, więzadła stają się włókniste. Elastyczność ciała jest znacznie zmniejszona.

Jak chronić swoje stawy?

U ciężarowców przestrzeganie zasad i rozgrzewanie mięśni nóg pozwoli na uniknięcie przeciążeń stawów. U osób otyłych zmniejszenie masy ciała zmniejsza ryzyko choroby zwyrodnieniowej stawów biodra i kolana. Dla osób z wczesną chorobą zwyrodnieniową stawów jest wiele prostych i skutecznych sposobów na opóźnienie postępu choroby. W takim przypadku należy kontynuować albo rozpocząć aktywność fizyczną. Szczególnie zalecane są spacery i pływanie. Preferowane są również sporty uprawiane na elastycznym podłożu, np. na glinie, drogach gruntowych, itp. Rozciągaj się. Zainwestuj w dobre obuwie sportowe z podeszwami na lekkim ,,obcasie”, które zapewnią dobrą amortyzację. Unikaj spędzania całego dnia na pracach w ogrodzie oraz intensywnych wędrówkach. Nie przemęczaj swoich stawów. Jeśli są one bolesne, ustabilizuj je przy pomocy specjalnej klamry. Są one dostępne w aptekach. Jednak staw można unieruchomić na maksymalnie dwa do trzech dni, aby nie przestał normalnie funkcjonować.  photo4

Jak wygląda leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów?

Choroba zwyrodnieniowa stawów jest zwykle łagodzona poprzez stosowanie doustnych leków przeciwbólowych. Zalecanymi substancjami są głównie paracetamol, aspiryna oraz leki przeciwzapalne (NLPZ), w małych dawkach, takie jak ibuprofen.

Jeśli same środki przeciwbólowe nie wystarczą, lekarz może zlecić również stosowanie NLPZ dostępnych jedynie na receptę. Ze względu na ich potencjalne działania niepożądane ze strony przewodu pokarmowego (zgaga, wrzody żołądka lub dwunastnicy) nie powinny one być używane długotrwale bez konsultacji z lekarzem. Czasami stosowane są wraz z lekami ochronnymi dla flory żołądka (inhibitory pompy protonowej). Lekarz może również czasem polecić zastosowanie pochodnych opium(kodeina, tramadol), jeżeli ból jest bardzo ostry.

Niektóre leki przeciwzapalne(NLPZ) mogą być również stosowane w postaci kremu albo żelu do stosowania miejscowego. Nakłada się je bezpośrednio na małe, bolesne stawy, np. palców, kolana, itp. Należy zapoznać się ze skutkami ubocznymi, zwłaszcza żołądkowo- jelitowymi, związanymi ze stosowaniem doustnym leków z grupy NLPZ.

Lekarz może zalecić również zastosowanie ortezy do fizjoterapii albo leczenia w sanatorium. W ciężkich przypadkach unieruchomienie stawu może być konieczne, np. stawy biodrowego albo kolanowego.

Zastrzyki w stawach

W przypadku ciężkiej choroby zwyrodnieniowej stawów, niektóre leki są wstrzykiwane bezpośrednio do bolących stawów, np. kwas hialuronowy, czy kortykosteroidy. Zastrzyki z kwasu hialuronowego mogą złagodzić ból i zmniejszyć dyskomfort odczuwany w stawie kolanowym. Zastosowanie kortykosteroidów polega na wprowadzeniu ich do albo wokół stawu w celu zmniejszenia bólu i stanu zapalnego. Iniekcje praktykowane w niehigienicznych warunkach mogą powodować wystąpienie infekcji w miejscu wstrzyknięcia co powoduje zakażenie stawu albo ropień. Jeśli pojawi się bardzo bolesny obrzęk oraz gorączka w ciągu kilku dni po zastrzyku, należy natychmiast poinformować o tym lekarza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *